Współuzależnienie a uzależnienie


Najczęściej na słowo „współuzależnienie” trafiamy wtedy, gdy szukamy pomocy dla kogoś, kto jest nam bliski, a sam jest uzależniony.

Właściwie nie lubię szufladkowania i dzielenia ludzi na kategorie. Mimo to, wydaje mi się, że ludzie mający przez dłuższy czas bliski kontakt z uzależnionymi mają pewne cechy wspólne. Ja też je mam, dlatego je rozpoznaję. Współuzależnienie jest bardzo ciekawym zjawiskiem, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, co znaczy, a jednocześnie znaczy bardzo wiele.

Zastanów się, kiedy po raz pierwszy w Twoich uszach pojawiło się to słowo? Co oznaczało? Kogo dotyczyło? Czytaj dalej i skomentuj…

To, że uzależnienie bliskiej osoby ma negatywny wpływ na otaczających ją ludzi, a zwłaszcza rodzinę, jest oczywiste i banalne. Nieprzewidywalność tego, co będzie, wstyd, poczucie, że się chwyta ostatniej deski ratunku, a ona się jakoś tak wysuwa z palców, uczucie porażki, ciągła walka, samotność, wiara, że będzie lepiej – na przemian z przerażającym dołem, poczucie winy, to w zasadzie taki miks towarzyszący. I nie ważne, czy bliska Ci osoba ma ciągoty do alkoholu, czy innych chemikaliów, do hazardu, nadużywania seksu, gier komputerowych, pracy po godzinach, czy jeszcze czegoś innego.

Nie ma znaczenia, czy jest to Twój mąż, żona, brat, siostra, syn, córka, matka, ojciec, chłopak, dziewczyna, partner. Ktoś, kogo kochamy, robi coś takiego, że szkodzi sobie, Tobie, dzieciom i jeszcze paru innym ważnym osobom. Jeżeli jest to ktoś Ci bliski i z jego powodu doświadczasz podobnych stanów, jak wymieniłam powyżej, możesz podejrzewać, że ma to jakiś związek ze współuzależnieniem. To znaczy, że oprócz tych oczywistych przykrości, jakie być może wyrządza Ci zachowanie tego kogoś, masz na karku jeszcze jeden ciężar, bez którego byłoby Ci o wiele łatwiej żyć. Współuzależnienie to bardzo ciężki plecak.

Reklamy

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: