Czym jest współuzależnienie?


Witajcie!
Ktoś zapyta, a jakie to ma w ogóle znaczenie. Otóż ma. Im precyzyjniej określimy, co nam doskwiera, tym łatwiej będzie z tym się zmagać. Co więcej, jeżeli nazwiemy temu czemuś nazwę, łatwiej będzie znaleźć innych ludzi przeżywających podobne rozterki, co my. Bardziej jest prawdopodobne, że znajdziemy zrozumienie. Czasem można się wzajemnie wspierać w radzeniu sobie z problemem. Na ogół jestem zatwardziałą przeciwniczką szufladkowania, w tym przypadku jednak uważam coś odwrotnego. Jeżeli czujesz, że jest Ci źle, to nawet jeśli tylko częściowo utożsamiasz się z jakąś „szufladką”, spróbuj się do niej choć na jakiś czas zaliczyć. Czytaj jak najwięcej o tym zagadnieniu, przyłącz się do grupy wsparcia. Nie zaszkodzi, a wielu ludziom autentycznie pomogło.

Jeśli chodzi o definicję współuzależnienia, współcześni specjaliści zgadzają się co do jednego. Że to jest taki zespół cech, postaw i zachowań.

Tu, niestety, jednomyślność się kończy. Właściwie każdy ma trochę inną, własną definicję. Widocznie jest jeszcze w trakcie tworzenia. To dobrze, Ty też możesz wziąć udział w tym tworzeniu i dopisać coś od siebie. I tak wszystkie mają pewne wspólne mianowniki.

Pierwsza definicja była taka, że współuzależniona to jest żona alkoholika. Potem zauważono, że nie tylko alkoholika, ale każdego uzależnionego, czy to od jedzenia, niejedzenia, hazardu, seksu, narkotyków, internetu, pracy, adrenaliny – i nie tylko żona, ale też matka, ojciec, brat, siostra, mąż, dzieci. Potem zauważono, że są też żony alkoholików, które zachowują się jak nie współuzależnione, jak również osoby nie będące w związku z kimś uzależnionym, które do takich związków dążą, a wobec swoich byłych i nowych partnerów zachowują się w sposób charakterystyczny dla współuzależnionych.

Niektórzy uważają, że jest to choroba. Inni, że nie, że jest to coś, na co ma się wpływ i można oddziaływać wolną wolą.

Wielu autorów, jak np. Melody Beattie, czy Wanda Sztander, prezentują ogólną definicję, a potem robią test pytań i wymieniają cechy charakterystyczne. Inni próbują coś nazwać, czy opisać.

Teraz więc moja kolej i Wasza. Może słyszeliście/czytaliście jakieś trafne definicje? A może macie własne?

Pozdrawiam serdecznie,
Justyna

Reklamy

Tagi: , , ,

Jedna odpowiedź to “Czym jest współuzależnienie?”

  1. Współuzależnienie a uzależnienie « Dzień dobry, jak się dzisiaj czuję? Says:

    […] mam, dlatego je rozpoznaję. Współuzależnienie jest bardzo ciekawym zjawiskiem, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, co znaczy, a jednocześnie znaczy bardzo […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: