Praktyczne rady


Trudno czasem zabrać się za robienie czegoś ze swoim życiem, bo praktyczna jego strona jest nadmiernie dokuczliwa.
Po pierwsze, brakuje czasu.
Po drugie, brakuje siły.
Po trzecie, jest tyle różnych rzeczy do zrobienia, rzeczy, których nie można odłożyć na później.
Poza tym, trudno się skupić, zwłaszcza gdy jest Ci smutno.
Jeszcze trudniej, gdy jest Ci źle.
A może nie jest tak źle, więc nie ma sensu zmieniać?
Trudno myśleć o sobie, jeżeli jest ktoś, kto zaprząta wszystkie nasze myśli.
Również trudno, gdy tego kogoś nie ma.
No i wstyd gdyby ktoś z rodziny się zorientował, że nad sobą się zastanawiasz zamiast coś robić pożytecznego.
I w ogóle, po co zastanawiać się nad swoim życiem, skoro jest ono takie jakieś nieudane?
I tyle go już upłynęło… może już za późno?

Tak, jest to trudne. I być może to, co się działo ostatnio nie jest szczególnie udane. Ma prawo być Ci źle i smutno. I nie masz się czego wstydzić, ludziom na ogół jest źle i smutno gdy jest im trudno. To nie jest nic, czego możnaby się wstydzić.

IMG_0669A jednak warto coś zmienić, jeśli to, jak mamy obecnie, nie jest tym, czego byśmy chcieli. Warto spróbować. Dać sobie szansę. Warto, a co więcej, można. Wielu osobom udało się zmienić swoje życie, niezależnie od tego, ile lat miały gdy postanowiły coś zrobić, ani z jakiego miejsca wystartowały. Warto dać sobie szansę na przeżycie wielu pięknych chwil w przyszłości.

Podobno to, co robimy teraz, będzie miało swój skutek w naszym życiu za pięć lat. To, co się z nami dzieje teraz jest owocem tego, co robiliśmy jakieś pięć lat temu. Co przyniesie przyszłość – nikt tego dokładnie nie wie, ale jeżeli na cokolwiek mamy choć częściowy wpływ, to jest to nasza własna osoba oraz jej najbliższe otoczenie (to, które kształtujemy naszym umysłem, wolą i rękami).

Dlatego właśnie dobrze się zastanowić nad tym, czy nasze życie w obecnym kształcie nam się podoba. Jeśli masz jakieś wątpliwości, chcę Ci zaproponować prostą i nieszkodliwą zabawę, która potrwa nie dłużej niż kilka minut. A potem zobaczysz, czy chcesz zrobić coś, by praktyczna strona przestała tak bardzo przeszkadzać, czy nie.

Znajdź spokojne miejsce, gdzie nie będą Ci przeszkadzać żadne hałasy, głosy, muzyka ani sprawy innych osób. Usiądź wygodnie, możesz zamknąć oczy jeśli chcesz, poczuj jak oddychasz. Jeśli przychodzą Ci do głowy jakieś myśli, możesz się im przyglądać gdy napływają i pozwalać im odejść. Będą miały swój czas trochę później. Gdy już poczujesz w sobie gotowość, pomyśl, jeżeli niczego w swoim życiu nie zmienisz, jeśli będzie ono toczyć się takim rytmem, jak obecnie, jeśli nic się w nim nie zmieni, jak będzie wyglądało za pięć lat?
Zobacz siebie za pięć lat. Jak ta osoba wygląda? Czego jej przybyło, czego ubyło? Jest zadowolona? Wypoczęta? Czy zmęczona? Zdrowa? Szczęśliwa? Kto jest przy niej? Czego się boi? Z czego się cieszy?

Gdy przyjrzysz się temu scenariuszowi, możesz rozważyć, czy Ci się on podoba, czy Cię zadowala. Jeśli nie, zastanów się, czy nie warto czegoś zmienić. Nie musisz robić tego dzisiaj. Lepiej znajdź jeszcze chwilę spokoju i spróbuj pobawić się w inne scenariusze.
A jeśli zrobię to a to, moje życie za pięć lat będzie wyglądało tak…
A jeśli postąpię inaczej, to będzie tak…

Poeksperymentuj. Zobacz oczyma wyobraźni jak mogą się potoczyć wypadki. To nic nie kosztuje, ani nie ma żadnych namacalnych konsekwencji. Staraj się trzymać realistycznej konsekwencji wydarzeń, nie chodzi o snucie marzeń, ani tym bardziej uprawianie jakiejś magii. Natomiast pokaże Ci to różne możliwości dalszego ciągu, ośmieli do wybierania. Za którymś razem możesz poczuć nawet dość dokładnie, że czegoś naprawdę chcesz. Że chcesz tego od zawsze, ale nie śmiesz tego nawet sobie powiedzieć. Być może przypomnisz sobie o swoich marzeniach i dowiesz się od siebie, czego chcesz.

mam nadzieję, że Cię to zainspiruje,
udanych majówek życzy

Justyna

PS. Pamiętaj tylko, jeżeli w którymś momencie poczujesz, że nie chcesz już o tym myśleć, że masz dość i jest to zbyt przykre, albo robi Ci się zbyt smutno, albo jeśli Cię za bardzo złości, przerwij to ćwiczenie. Nie rób niczego przeciwko sobie. Zawsze gdy robi się zbyt ciężko, warto skonsultować się z lekarzem/zawodowym terapeutą.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: